Terezka: Keby som bola imigrantkou, chcela by som, aby mi pomohli čím skôr sa vrátiť domov

Autor: Dana Rušinová | 14.7.2016 o 13:49 | Karma článku: 2,80 | Prečítané:  777x

Terezka z Trenčína je hviezda. Minulý týždeň vystúpila na medzinárodnej detskej konferencii Eurochildu v Bruseli a jej posolstvo sa stalo jedným z odporúčaní záverečnej Deklarácie určenej najvyšším európskym politikom.

O čo išlo?

Terezka je energická mladá dáma (17), ktorá rada tancuje a cestuje. Od svojich troch mesiacov žije v náhradnej starostlivosti profesionálnej rodiny z Trenčína. Rada rozpráva o svojich rodičoch a súrodencoch, ktorých je momentálne deväť. To, že je v náhradnej rodine vedela už od detstva, lebo rodičia s ňou o tom od začiatku hovorili. Ako potvrdila, pre ňu nie je dôležité, kto sú jej biologickí rodičia, ale tí, ktorí ju majú radi, pri ktorých sa cíti bezpečne, komu môže dôverovať, kto ju podporuje.

Minulý týždeň bola členkou našej delegácie na detskej konferencii, ktorú 5.-7. júla 2016 usporiadal Eurochild[1] v Bruseli. Ona zastupovala hlas detí a mladých ľudí v náhradnej starostlivosti. Paťa (15) z Rožňavy hovorila za všetky so špeciálnymi potrebami, Margarétka (15) zas za tie, ktoré sa vzdelávajú inovatívnymi pedagogickými metodikami a Barborka (15) zastupovala deti a mladých ľudí zo Slovenska, žijúce v zahraničí.

Na konferencii sa zišlo viac ako 200 dôležitých dospelých na čele s belgickou kráľovnou Mathildou, európskymi politikmi, ale aj zástupcami jednotlivých štátov spolu so 60 deťmi a mladými ľuďmi, aby hovorili o právach a potrebách detí a mladých ľudí. Cieľom konferencie bolo zvýšiť povedomie laickej a odbornej verejnosti a európskych i národných politikov o potrebe rešpektovať a napĺňať detské práva a najmä o nevyhnutnosti investovať do detí. Konferencia však bola aj miestom, kde deti a mladí ľudia boli rovnocennými partnermi dospelých. Po vystúpení írskeho youtubera Seana v úvodnej diskusii, ktorý na rovinu povedal dospelým, to, čo si všetci mladí už dlhšie mysleli, že oni tomuto nerozumejú a preto ich to tu nudí, sa úvodná panelová diskusia v okamihu zmenila na debatné krúžky. Tie dali priestor mladým, ktorí priniesli mnoho zaujímavých postrehov na tému, ako pomôcť deťom postihnutým migračnou krízou.

Terezka na margo pomoci deťom v migračnej kríze povedala, že ak by sa emigrácia dotýkala jej, očakávala by od vlád, že svoju energiu investujú najmä do toho, aby sa mohla čo najskôr vrátiť domov a mohla tam opäť pokojne a bezpečne žiť. A nie do vytvárania podmienok preto, aby mohla žiť v novej krajine, pretože ona by chcela ísť domov za rodinou a kamarátmi.

Zaujímavá konferencia vyústila do Deklarácie sformulovanej prítomnými mladými. Vyzývajú v nej vlády štátov Európskej únie, aby viac zapájali deti a mladých ľudí do rozhodnutí, ktoré sa ich dotýkajú, aby venovali viac pozornosti rozpočtom, ktoré investujú do detí a mladých ľudí a najmä tomu, aby tieto investície boli naozaj efektívne. Zdôraznili, že chcú byť pri posilňovaní zručností dospelých v rešpektujúcej komunikácii s deťmi a mladými, čím zároveň sami získavajú zručnosti potrebné pre aktívne občianstvo, ale napríklad i schopnosť brániť sa diskriminácii. Do štvrtého bodu Deklarácie sa dostalo aj odporúčanie Terezky z Trenčína.

Pre mňa mala konferencia ešte jeden rozmer. Potvrdila, že v Koalícii pre deti Slovensko a v Nadácii pre deti Slovenska ideme správnou cestou. Malo by byť pre nás prirodzené, že vytvárame pre deti a mladých ľudí priestor pre to, aby mohli vyjadriť svoj názor, zapojiť sa do rozhodovania a najmä do implementácie rozhodnutí.

Deti a mladí ľudia sú naši rovnocenní partneri. Prinášajú do debaty zaujímavý rozmer sviežeho a nezaťaženého myslenia, ktorý posúva veci vpred. A najmä atmosféru pohody a vášne pre vec, ktorá nám dospelým väčšinou už pri práci chýba. Pokiaľ sa s ňou však stretneme, nesmierne ju oceníme a vychutnávame. A priznajme si, uľahčuje nám aj našu prácu, lebo ju zrazu robíme s radosťou.

„Pustiť“ deti a mladých do dospeláckej kuchyne nie je len pridanou hodnotou pre našu prácu, je to aj cesta, ako vychovávať novú generáciu ľudí s názorom a najmä s poznaním seba samého. Je to cesta vzdelávania našich detí, na ktorú by sme mali čo najskôr odbočiť. Nepridáte sa?

 

[1] Eurochild je platforma neziskových organizácií, verejných inštitúcií, expertov, ktorá sa venuje presadzovaniu práv detí v Európskej únii. Jej členom je aj Koalícia pre deti Slovensko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?