Šťastné deti sú naši partneri pre lepšie Slovensko

Autor: Dana Rušinová | 21.11.2016 o 14:22 | Karma článku: 2,15 | Prečítané:  210x

November je hlavne o deťoch a mladých ľuďoch. Včera sme si pripomenuli 27 rokov od prijatia Dohovoru Organizácie spojených národov o právach dieťaťa. Je to medzinárodný dokument, ktorý ratifikovali temer všetky štáty sveta.

To je tá dobrá správa. Horšia je už tá, ako sa reálne „varí“ z tejto „kuchárskej knihy“ receptov na šťastné detstvo detí v akejkoľvek spoločnosti.

Pred pár dňami sme oslávili aj Medzinárodný deň študentstva. Jeho oslavy prekrýva ďalšia udalosť spred 27 rokov - „Zamatová revolúcia“, na začiatku ktorej stáli mladí ľudia bojujúci za vytúženú slobodu a demokraciu. Skutočný význam týchto slov pocítime až vtedy, ak budú kráčať ruka v ruke so zodpovednosťou a morálkou. A tie, ako zaznelo aj na Európskom fóre o vzdelávaní v Bruseli, človek získava v detstve, V ďalšom živote sú len ťažko modifikovateľné, a preto sú aj veľkými výzvami našej spoločnosti.

Je dôležité, akú kvalitu detstva majú naše deti. Doma v rodine, v škole s učiteľmi, vo voľnom čase, v kontakte s inštitúciami – poradenským, či sociálnym systémom, zdravotníctvom, políciou, súdnictvom atď. Dieťa je nositeľom práv a má svoje individuálne potreby, ktoré musí spoločnosť rešpektovať. Ako? Dohovor OSN o právach dieťaťa poskytuje návody na nastavenie procesov v spoločnosti. V každodennom živote sa napĺňanie práv dieťaťa prejavuje v jeho kontakte s nami, dospelými. Šťastné detstvo prežije dieťa, ktoré sa s nami cíti bezpečne, má pocit, že nám môže vždy dôverovať, že ho prijímame také, aké je a netlačíme ho do našich „neomylných“ predstáv o jeho živote, zaujíma nás a rešpektujeme jeho názory. V kontakte s inštitúciami musí cítiť, že konajú v jeho najlepšom záujme, bez ohľadu na to, z akého prostredia pochádza.

Dohovor o právach dieťaťa nie je len nezáživnou teóriou fungovaní spoločnosti priateľskej deťom a mladým ľuďom. Je hlavne o tom, ako máme pristupovať k deťom, aby sme z nich vychovali vyrovnané a sebaisté osobnosti. Len deti, ktoré prežijú šťastné detstvo popretkávané pozitívnymi vzormi vzťahov a zodpovedného prístupu k životu okolo seba, nebudú mať v dospelosti potrebu niekomu niečo dokazovať, ale budú spoločne vytvárať nové hodnoty prosperujúcej a bezpečnej budúcnosti aj pre nás.

Nie je to ľahké. Každý z nás sa už určite stretol s pocitom „výchovnej“ bezmocnosti voči svojmu či cudziemu dieťaťu. V programoch Nadácie pre deti Slovenska pomáhame dospelým porozumieť prirodzeným potrebám detí a mladých ľudí a zároveň im dávame potrebné zručnosti, aby ich vedeli napĺňať v každodennom kontakte s deťmi. Snažíme sa navrhovať aj zmeny pravidiel fungovania našej spoločnosti, aby vytvárali podmienky pre rešpektovanie a napĺňanie najlepšieho záujmu každého dieťaťa. Uvedomujeme si, že verejná správa, nech sa snaží akokoľvek, vždy bude mať limity v presadzovaní práv dieťaťa v spoločnosti. Na Slovensku vďaka študentom, ktorí naštartovali Zamatovú revolúciu, máme slobodu a demokraciu i občiansku spoločnosť – mnohé mimovládne organizácie majú v práci s deťmi a mladými ľuďmi dlhoročné skúsenosti, poznajú návody a ponúkajú riešenia a partnerstvá pri napĺňaní Dohovoru OSN o právach dieťaťa. O nich je tiež už 3. ročník kampane Koalície pre deti Slovensko Počúvajme deti.

Ide totiž o veľa. O to, ako v dialógu s deťmi a mladými ľuďmi dať im šancu, aby detstvo prežili tak, aby sa tu cítili dobre a aby sa Slovensko stalo krajinou, v ktorej budú chcieť aj oni raz v budúcnosti žiť, rozvíjať ju a zveľaďovať pre ďalšie generácie. Chceme urobiť Slovensko priateľské deťom a mladým ľuďom, a budeme radi, keď sa k nám pridáte a už dnes budete vnímať, že v deťoch a mladých ľuďoch máte nových partnerov a spojencov pre lepšiu budúcnosť Slovenska.

Dana Rušinová

správkyňa a výkonná riaditeľka Nadácie pre deti Slovenska a prezidentka Koalície pre deti Slovensko

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?